Kategorie

Filtruj według

Autor

Autor

Cena

Cena

  • 2 750,00 zł - 10 500,00 zł

Impresjonizm

Kierunek w sztuce europejskiej. Został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów w drugiej połowie XIX wieku. Pierwsza wystawa prac impresjonistycznych została zorganizowana w atelier fotograficznym Nadara w 1874 roku. Najbardziej znanymi twórcami impresjonizmu jest Claud Monet, Pierre Bonnard czy Edgar Degas.

Aktywne filtry

2 750,00 zł
- opinie:
Piękny obraz do salonu lub sypialni; niesie przyjemną energię i skłania do odkrywania. Technika wykonania: akryl na płótnie. Wymiary: 66x97 cm. Obraz oprawiony jest w ramę o szerokości 4cm, doskonale dobraną do stylu i kolorystyki pracy.
10 500,00 zł
- opinie:

Pejzaż z widokiem na Tatry według Wojciecha Góreckiego; pięknie oprawiony obraz olejny na płótnie.Wymiary pracy 60/90cm.Obrazy nie mają ramy.

 

Impresjonizm jest to nurt w sztuce zapoczątkowany we Francji w drugiej połowie XIX w. Jego nazwa wywodzi się od słowa „impressio”, które oznacza odbicie. Impresjoniści w swoich pracach chcieli przedstawiać codzienność, skupiając się głównie na jej pozytywnych aspektach. Motywem przewodnim tego nurtu było łapanie ulotnych chwil. Przedstawiciele tego kierunku to na przykład: Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas czy Józef Pankiewicz.

Impresjonizm – cechy charakterystyczne

Kolorystyka stosowana przez malarzy impresjonizmu to przede wszystkim jasne i świetliste barwy. Przeważały odcienie błękitu, zieleni czy żółci. Praktycznie wcale nie używali oni koloru czarnego. Cechą charakterystyczną impresjonistów było delikatne szkicowanie, na które dopiero później nakładali farbę. Specyficzna metoda malowania stosowana w impresjonizmie to dywizjonizm. Styl ten polegał na podziale jednolitej plamy barwnej na mniejsze plamki.  Warto też zwrócić uwagę na sposób nakładania farby. Malarze kładli ją czubkiem pędzla, bardzo gęsto, plama przy plamie. Z bliska daje to efekt rozmazanego zdjęcia, natomiast patrząc na obraz z większej odległości, uzyskiwany jest efekt łączenia się barw. Impresjoniści bardzo często malowali w plenerze, aby uchwycić piękno otaczającej ich przyrody. 

Obrazy impresjonistyczne w naszych wnętrzach

Obrazy impresjonistyczne są pełne harmonii i spokoju. Impresjoniści dużą wagę przywiązywali do roli światła. Dzięki odcięciu się od przedstawiania na obrazach bólu i lęku pragnęli przekazywać pozytywne emocje. Skupiali się głównie na naturze i ulotności chwil.