Impresjonizm

Kierunek w sztuce europejskiej. Został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów w drugiej połowie XIX wieku. Pierwsza wystawa prac impresjonistycznych została zorganizowana w atelier fotograficznym Nadara w 1874 roku. Najbardziej znanymi twórcami impresjonizmu jest Claud Monet, Pierre Bonnard czy Edgar Degas.

Aktywne filtry

2 750,00 zł
- opinie:
Piękny obraz do salonu lub sypialni; niesie przyjemną energię i skłania do odkrywania. Technika wykonania: akryl na płótnie. Wymiary: 66x97 cm. Obraz oprawiony jest w ramę o szerokości 4cm, doskonale dobraną do stylu i kolorystyki pracy.
2 015,00 zł
- opinie:

Dar młodzieży uwieczniony przez Artystę malującego na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Technika wykonania: olej na płótnie. Wymiary: 30x40 cm. Bez ramy.

2 200,00 zł
- opinie:

Chwila na plaży w Gdyni uwieczniona przez Artystę.Technika wykonania: olej na płótnie. Wymiary: 50x40 cm. Rama z ornamentem, w kolorze złotym, o szerokości 6 cm.

4 550,00 zł
- opinie:

Przystań rybacka w Sopocie uwieczniona przez Artystę podczas jego wizyty w Trójmieście. Technika wykonania: olej na płótnie. Wymiary: 71x60 cm. Rama z ornamentem, w kolorze złotym, o szerokości 5,5 cm.

2 100,00 zł
- opinie:

Klif orłowski w minimalistycznym ujęciu. Obraz szaro-błękitny; olej na płótnie o wymiarach 58x44 cm. Oprawiony w elegancką ramę w kolorze kremowym o szerokości 5cm.

450,00 zł
- opinie:

ZURAWIE W PORCIE (2023) 25×25cm - Olej na płótnie

Olej na płótnie o wymiarach całkowitych 25×25cm.
Płótno zostało naciągnięte na płytę kartonową, co znacznie podwyższa trwałość pracy malarskiej.

Impresjonizm jest to nurt w sztuce zapoczątkowany we Francji w drugiej połowie XIX w. Jego nazwa wywodzi się od słowa „impressio”, które oznacza odbicie. Impresjoniści w swoich pracach chcieli przedstawiać codzienność, skupiając się głównie na jej pozytywnych aspektach. Motywem przewodnim tego nurtu było łapanie ulotnych chwil. Przedstawiciele tego kierunku to na przykład: Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas czy Józef Pankiewicz.

Impresjonizm – cechy charakterystyczne

Kolorystyka stosowana przez malarzy impresjonizmu to przede wszystkim jasne i świetliste barwy. Przeważały odcienie błękitu, zieleni czy żółci. Praktycznie wcale nie używali oni koloru czarnego. Cechą charakterystyczną impresjonistów było delikatne szkicowanie, na które dopiero później nakładali farbę. Specyficzna metoda malowania stosowana w impresjonizmie to dywizjonizm. Styl ten polegał na podziale jednolitej plamy barwnej na mniejsze plamki.  Warto też zwrócić uwagę na sposób nakładania farby. Malarze kładli ją czubkiem pędzla, bardzo gęsto, plama przy plamie. Z bliska daje to efekt rozmazanego zdjęcia, natomiast patrząc na obraz z większej odległości, uzyskiwany jest efekt łączenia się barw. Impresjoniści bardzo często malowali w plenerze, aby uchwycić piękno otaczającej ich przyrody. 

Obrazy impresjonistyczne w naszych wnętrzach

Obrazy impresjonistyczne są pełne harmonii i spokoju. Impresjoniści dużą wagę przywiązywali do roli światła. Dzięki odcięciu się od przedstawiania na obrazach bólu i lęku pragnęli przekazywać pozytywne emocje. Skupiali się głównie na naturze i ulotności chwil.